Opublikowany przez Anka | 2014-05-14

Kawa z historią

Niewiele osób potrafi odmówić sobie „małej czarnej”, ale bardzo nieliczni wiedzą o kawie ciut więcej niż to, w jaki sposób ją zaparzyć.

Tymczasem w głębi smaku skrywa ona wielowiekową historię i bogactwo wpływów różnych kultur.

Najstarszy i najbardziej szlachetny gatunek kawy to arabika, o której już w X wieku wspominał arabski filozof i lekarz Awicenna. Według legendy jej moc odkrył etiopski mnich, któremu jeden z abisyńskich pasterzy przyniósł owoce nieznanej rośliny. Współczesną nazwę kawa arabica (z łac. Cofea Arabica) zawdzięcza natomiast Karolowi Lineuszowi, XVIII-wiecznemu szwedzkiemu botanikowi.

Nie jest tajemnicą, że do popularności kawy w Europie przyczynili się Polacy, a konkretnie Jan III Sobieski, który w bitwie pod Wiedniem rozbił wojska tureckie. Uciekając w popłochu chan i jego armia pozostawili duże zapasy. Uwagę zwycięzców zwróciła kawa świeżo palona, której aromat roznosił się nad opustoszałym obozowiskiem. Szybko zyskała ona uznanie wśród wiedeńczyków. Część wojennego łupu trafiła także do Polski, gdzie do dziś kwitnie tradycja picia „kawy po turecku”.

Przez stulecia wiele zmieniło się w sposobie spożywania kawy. Dawniej uchodziła ona za napój bogatszych warstw społecznych. Dopiero popularyzacja odkrytego w XIX wieku gatunku robusty zmieniła ten stan rzeczy. XX wiek przyniósł kolejne nowości. Tradycyjna kawa ziarnista zyskała konkurencję w postaci produktów zmielonych . Pojawiły się również rozmaite rodzaje napojów kawowych – od włoskiego cappucino, poprzez kawę rozpuszczalną, aż po amerykańską caffe latte.

W gospodarstwach domowych na dobre zagościły też luksusowe ekspresy do kawy, których nie powstydziłby się niejeden profesjonalny barista. Moda na „małą czarną” kwitnie, o czym świadczyć może lawinowo rosnąca liczba kawiarni, w których serwuje się napój z ziaren pochodzących z najodleglejszych zakątków świata.

Zobacz to na zdjęciach:

catering
gastronomia
żywienie